Családállítás

Csoportos/Egyéni

A családállításról általában:

A családállítás vagy másnéven családfelállítás Dr. Bert Hellinger pszichológus nevéhez fűződik. Hellinger filozófiát, teológiát és pedagógiát tanult. Tanulmányai után 16 éven át egy katolikus misszionárius rend tagjaként Dél-Afrikában dolgozott a zuluknál. Itt figyelte meg, hogy a természeti népeknél milyen nagy jelentősége és gyógyító ereje van az ősök tiszteletének. Visszatérése után pszichoanalitikus lett, majd a csoportdinamika, a primér terápia, a tranzakció-analízis és különböző hipnoterápiás eljárások hatása alatt kialakította a saját munkamódszerét, a mára már világszerte ismertté vált családfelállítást.

Bert Hellinger a brit származású tudós biológus Rupert Sheldrake által megfogalmazott morfogenetikus mező erőterében uralkodó törvényeket figyelte meg, és azokat A szeretet rendjei című művében fogalmazta meg. Terápiájának lényege a mezőben lévő REND a szeretet és a tisztelet rendjének helyreállítása. A családállításnak számos alfaja létezik, azonban a legfontosabb cél mindegyik esetében az, hogy a módszer (melyet Hellinger úgy nevez, hogy „A szeretet és a tisztelet rendje”) segítségével feloldjuk és feldolgozzuk a generációkon átívelő negatív hatásokat, melyek meghatározó hatással lehetnek a család vagy egyes családtagok életére.

Az emberi társas csoportok (pl. családok) egyfajta kollektív emlékezetet örökölnek ezen mezők révén. Az ősök cselekvésmódjai, hiedelmei és szokásai befolyásolják az egyén jelenben történő viselkedését, mégpedig a tudatos és tudattalan szinten egyaránt.

Az elmélet nagyon hasonlít Carl GusztavJung kollektív tudattalanjára, azonban meghaladja azt, mivel túllép az emberiségen – a feltételezés szerint az egész Univerzumra érvényes, hogy minden mindennel összeköttetésben van.

A magyar származású Szondi Lipót pszichiáter elméletének legfontosabb tézisei között is megjelenik a KÉNYSZERSORS fogalma. A tudattalanban olyan családi minták rakódnak le, melyek az utódok sorsát meghatározza. Ez a „családi tudattalan”; alakítja ki az ún. „kényszersorsot”; Az állásfoglaló-én (TUDATOS én) azonban képes arra, hogy az említett motiváló hatás ellenében döntsön, majd válasszon, ehhez azonban elengedhetetlen, hogy a mindaddig nem-tudatosuló hatások tudatosulhassanak.

A „családi tudattalan” fogalmának létrehozatalával Szondi hidat akart építeni a freudi személyes tudattalan, valamint a jungi kollektív tudattalan között.

„Vedd kezedbe sorsodat, és ne bízd magadat génjeid tudattalan irányítására”! – mondja. Szondi. Hogy a gének valóban hatással vannak–e sorsunkra, ezt a biológia és a medicina is bebizonyította, csak emlékeztetőül idézem fel a diabetest, vagy más betegséget, amelyeket ugyan nem lehet közvetlenül örökölni, de a hajlamot igen. Tudomásom szerint azonban még e téren sem nevesítettek olyan gént, amely egyértelműen felelőssé tehető lenne a hajlam örökletességéért. Viszont a sorsunkat befolyásoló tényezőkről magunk dönthetünk.

Jogod van változtatni a sorsodon! Van más választásod!

Az állítás törvényei:

A családrendszerben három alaptörvény uralkodik, ezek tudatos vagy tudattalan megszegése vezet a mező sérüléséhez, ami az életünk bármely területén okozhat problémákat, nehézségeket, kapcsolati töréseket.

A törvények a következők:

1. Az odatartozás jogának a törvénye:

Minden közeli és távoli családtagnak egyenlő joga van ahhoz, hogy a többiek elismerjék odatartozását. Ez a jog akkor sérül, ha valakit elfelejtenek, kitagadnak. A klánhoz nem csak a vér szerinti rokonok tartoznak, hanem mindenki, aki élet-halál kérdésében megváltoztatta valamelyik családtag életét (pl. életet mentett, vagy életet oltott ki, elhalt magzatok, a szülők, nagyszülők előző fontos kapcsolatai, stb)

2. A hely törvénye:

Mindenki csak a saját helyén élheti az életét, és csak a saját helyén lehet boldog! Létezik egy generációs létra, ahol a szülők a nagy, a gyerek a kicsi. Valamint van egy sorrend, ami leszögezi, hogy aki előbb érkezett a rendszerbe, annak elsőbbsége van. Zavar keletkezik a rendszerben, ha a gyerek anyáskodik a szülő felett, vagy elfoglalja az előtte született testvér helyét.

3. Az adok-kapok egyensúlyának törvénye:

Egyenrangú – baráti, vagy pár- kapcsolatok akkor működnek jól, ha az adok kapok egyensúlyban van. Folyamatosan biztosítani kell az energiaáramlást, tudni kell adni és elfogadni.

Szülő – gyermek kapcsolatban mindig a szülő ad, és a gyerek elfogad.

A családállítások felfedezése az úgynevezett csoport lelkiismeret, amelyik akkor jelentkezik, ha az előbbi törvények valamelyike sérül. Ilyenkor a lélek kiegyenlítő mozgásba kezd, vagyis ha valaki nem kapta meg az őt megillető helyet a családban, akkor a következő generációban valaki tudattalanul megismétli a sorsát.

A családállítás lényege, hogy az állítást kérő a csoport és a családállítás vezető szakember segítségével felállítja a családi rendszert, így képet kaphat annak aktuális állapotáról. A vázolt kép az úgynevezett morfogenetikus (alakképző) mező segítségével az állító számára tudatosítja, hogy hol sérült a mező rendje. Ezt követően a családállítás vezető szakmai irányításával megkezdődik a mező átpozícionálása, ezzel nem csak felismerheted, de fel is oldhatod a kötéseket és blokkokat az életedben.

Hogyan működik?

A családállítás a lélek szintjén dolgozik. A tudatalattival, az oda eltárolt dolgokkal, ezért olyan hatékony. Nincs fizikai bizonyíték rá, hogy hogyan működik, hogy mitől jelenik meg egy állítás folyamán, hogy képződik le a szereplőkben az, ami lélek szinten zajlik az életedben, környezetedben. DE MŰKÖDIK! Több millió állítás sikeressége bizonyítja, hogy működik ez a módszer. A morfogenetikus mező, amely a generációkon át ható információkat, elakadásokat transzgenerációs mintázatokat tartalmazza. Ezek a lenyomatok az állítások során értelmezhetők és a hozzá való viszonyulásunk módosítható. Ezzel dolgozunk, ezért dolgozunk!

Hogyan zajlik?

Egyéni vagy csoportos formában is dolgozhatsz a témáddal.

Mindkét állítási forma ugyanolyan hatékony!

A csoportban történő a következőképpen zajlik:

Összegyűlik (6)12 -20(25) ismeretlen ember.

A csoportos családállításnál mindenki hozza magával a saját családi rendszerét, ezzel is segítjük, támogatjuk a másikat.

Néhányan azért jönnek, mert szeretnék ezzel a módszerrel megoldani a gondjukat, mások, képviselőként vannak jelen. Körben ülünk a teremben. Akinek problémája van, néhány mondatban elmondja az állításvezetőnek az „ÜGYÉT” és a CÉLT amelyet az állítással el akarunk érni.. Lehet nyilvánosan, de nem muszáj kiteregetni a csoport előtt a „SZENNYEST”. Lehetőség van FEDETT ÁLLÍTÁSRA.

Pl. „ A párommal(férjemmel/feleségemmel..) képtelen vagyok szót érteni, állandóan veszekszünk”

Ekkor a vezető kérdez néhány dolgot a családról. Ilyenkor csak a tények számítanak. Majd megkéri azt, aki a problémát hozta, hogy válassza ki a körben ülők közül néhány családtagjának képviselőjét.

Ezek a képviselők felállnak, akinek a gondján dolgozunk, visszaül, és mintegy kívülről figyeli a körben történteket. A képviselők kis idő múlva különböző érzésekről, érzetekről számolnak be a vezetőnek, ami nem az övék.

A körben történtektől függően a vezető újabb képviselőket állíthat be, egészen addig, amíg megmutatkozik a rejtett dinamika-Hol borult fel a rend?! A szeretet és a tisztelet RENDJE!. Ha ez megvan, következik az oldás, különböző oldómondatokkal korrigált testbeszéddel. Meghajolás a nehéz sorsú családtag előtt, átvett sors visszaadása a felmenőknek, SAJÁT HELY (sors) elfogadása. Az utolsó részben a kliens maga is beállhat a már korrigált pozitív „KÉP”-be”.

A csoportos állításnak egy különleges módja a „fedett állítás„, amikor a vezetőn és a kliensen kívül senki sem tudja, kinek a képviseletében áll. Olyankor használjuk ezt a módot, ha kényes problémáról van szó, és a kliens nem szeretné, ha más is tudomást szerezne róla.

Az egyéni állítás abban különbözik a csoportostól, hogy csak a vezető és a problémát hozó van jelen, és a családtagokat tárgyak, papírlapok, emberfigurák helyettesítik.

A családállítást ajánlom neked, ha:

  • vállalod a felelősséget a saját életedért
  • javítani szeretnél az életminőségeden
  • úgy érzed, megrekedtél, csak toporogsz egy helyben a saját az életedben
  • párkapcsolati problémáid vannak
  • érzed, hogy változtatni kellene, de nem tudod hogyan…
  • félelmeid vannak, melyek megakadályozzák, hogy megtedd a következő lépést az életedben
  • javítani szeretnél családi vagy baráti kapcsolataidon
  • mentális, érzelmi vagy fizikai egészségügyi problémáid vannak
  • egzisztenciális problémákkal (munka, munkahely, pénz) küzdesz
  • hiába törekszel a sikerre, valamiért mindig kudarcot vallasz….stb…..

Milyen esetekben lehet a segítségedre a családállítás:

Párkapcsolati problémák:

  • ha nem tudsz hosszú távú párkapcsolatot létesíteni
  • ha a jelenlegi kapcsolatodban folyamatos problémák vannak vagy indokolatlan dühöt érzel a párod felé
  • ha nehézséget okoz, hogy párt találj
  • ha nem találod a saját szerepedet, önmagadat, a helyedet a kapcsolataidban
  • ha egy hosszabb kapcsolat után nem sikerül újrakezdeni
  • ha a kapcsolataidban mindig csak adsz, de nem kapsz cserébe „semmit”
  • ha mindig csak a „második” leszel a kapcsolataidban
  • ha minden pároddal ugyanazokat a játszmákat követed újra és újra

Családi kapcsolatok:

  • kapcsolatok javítás gyermekkel, szülővel, nagyszülővel, testvérrel
  • gyász, elhunyt hozzátartozók búcsúztatása
  • vetélés és abortusz feldolgozása, elfogadása
  • mozaikcsaládok harmóniájának megteremtése
  • szervi okkal nem magyarázható gyermekáldás hiánya
  • örökbefogadás
  • gyermekekkel kapcsolatos problémák: figyelemzavar, hiperaktivitás, magatartási, tanulási problémák, függőségek stb…k

Betegségek:

  • súlyproblémák, testképzavar, függőségek, káros szenvedélyekről való leszokás
  • depresszió, pánikroham, allergia, autoimmun és daganatos megbetegedések
  • öngyilkossági gondolatok, esetleg öngyilkossági kísérlet-ek

Érzelmi instabilitás, érzelmi problémák:

  • boldogtalanság, bizonytalanság, sikertelenség, tartós szomorúság
  • ha nem tudsz azonosulni az érzelmeiddel
  • nem találod a helyedet az életben, legyen szó családról, vagy karrierről

Természetesen az orvosi, pszichológusi, pszichiátriai szakellátást nem helyettesíti!